Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Styrelse

helene

Helene Granqvist, ordförande

Helene Granqvist är producent och sitter i styrelsen för Wift sedan 2010. Hon är ordförande sedan 2013.
Kontakt: helene@good.se

valentina

Valentina Chamorro Westergårdh, ordförande

Valentina Chamorro Westergårdh är regissör, manusförfattare och filmpedagog. Bosatt i Stockholm. Hon är ordförande i styrelsen sedan 2017.
Kontakt: valentina@cinevale.se

Caroline Ortmark, kassör

VD på The Line Sthlm sedan 5 år och ordförande/grundare av The Line Gotland sedan 2 år. Kontakt: caroline@theline.se

 

Amalia Linninger, ledamot

Amalia är producent, biografföreståndare, civilekonom och ordförande för Värmlands Biografnätverk. Ansvarig för WIFT Värmland sedan 2018.

Monica Mazzitell, ledamot

Monica Mazzitelli är regissör, manus- och romanförfattare samt kultur- och samhällsskribent. Hon är ansvarig för Wift Väst.
Kontakt: wiftvastra@gmail.com

Anna Velander Gisslén, ledamot

Projektledare, kommunikatör och producent inom film och tv. Arbetar utöver filmrelaterade uppdrag även som föreläsare och moderator och driver projekt med hållbarhetsinriktning. Ansvarig för WIFT Stockholm.
Kontakt: anna@vmg.nu

Johanna St Michaels, ledamot

Johanna St Michaels är regissör, konstnär och producent. Hon är representant för WIFT Västra tillsammans med Andrea Östlund sedan 2018.

 

Birgitta Liljedahl

Birgitta Liljedahl, ledamot

Birgitta Liljedahl är manusförfattare, och arbetar i konflikt och naturkatastrof-zoner. Hon är också representant för WIFT Norra sedan 2015.
Kontakt: liljedahl.birgitta@gmail.com

Anna

Anna Lönn Franko, ledamot

Anna Lönn Franko är manusförfattare, regissör och skådespelare. Bosatt i Malmö och ansvarig för WIFT Södra.
Kontakt: anna.lonnfranko@gmail.com

 Lisa2

Lisa Fjellman, ledamot

Lisa Fjellman är bildkonstnär/filmare och performanceartist, bosatt i Malmö och ansvarig för WIFT Södra.
Kontakt: lisa.fjellman@gmail.com

Eva-Sjoblom-v3-WIFT-Dalarna-svart-vit-300x230px

Eva Sjöblom, ledamot

Eva Sjöblom är manusförfattare, regissör och projektledare bosatt i Leksand. Hon sitter i styrelsen sedan 2016 och är ansvarig för WIFT Dalarna tillsammans med Åsa Linder. Kontakt: levatexter@hotmail.com

Åsa Linder, ledamot

Åsa Linder är manusförfattare och filmare. Styrelseledamot sedan 2019 och är ansvarig för WIFT Dalarna. Kontakt: asa@avtryckfilm.se