Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Bildkollage av 14 svartvita porträtt

Styrelse

helene

Helene Granqvist, ordförande

Helene Granqvist är producent bosatt i Skåne och sitter i styrelsen för WIFT sedan 2010. Hon är ordförande sedan 2013.
Kontakt: helene@good.se

 

valentina

Valentina Chamorro Westergårdh, ordförande

Valentina Chamorro Westergårdh är regissör, manusförfattare och filmpedagog. Bosatt i Stockholm. Hon är ordförande för WIFT sedan 2017.
Kontakt: valentina@cinevale.se

 

Caroline Ortmark, kassör

VD på The Line Sthlm sedan sex år och ordförande och grundare av The Line Gotland sedan tre år.
Kontakt: caroline@theline.se

 

Anna Velander Gisslén, ledamot

Projektledare, kommunikatör och producent inom film och tv. Arbetar även som föreläsare och moderator och driver projekt med hållbarhetsinriktning. Anna är ansvarig för WIFT Stockholm samt är kommunikations- och medlemsansvarig för WIFT Sverige.
Kontakt: anna@vmg.nu

 

Amalia Linninger, ledamot

Amalia är producent, biografföreståndare, civilekonom och ordförande för Värmlands Biografnätverk. Ansvarig för WIFT Värmland sedan 2018.
Kontakt: amalialinninger@gmail.com

 

Johanna St Michaels, ledamot

Johanna St Michaels är regissör, konstnär och producent. Hon är representant för WIFT Västra tillsammans med Lena Runge.
Kontakt: johanna@saintmichaelsproduction.se

 

Lena Runge, ledamot

Lena Runge är filmklippare, dramaturg, föreläsare och arbetar även som terapeut. Hon är också representant för WIFT Västra sedan 2020 tillsammans med Johanna St Michaels.
Kontakt: lena.m.runge@gmail.com

 

Birgitta Liljedahl

Birgitta Liljedahl, ledamot

Birgitta Liljedahl är manusförfattare och arbetar i konflikt- och naturkatastrofzoner. Hon är också representant för WIFT Norra sedan 2015.
Kontakt: liljedahl.birgitta@gmail.com

 

Anna

Anna Lönn Franko, sekreterare

Anna Lönn Franko är manusförfattare, regissör och skådespelare. Bosatt i Malmö och ansvarig för WIFT Södra tillsammans med Lisa Fjellman.
Kontakt: anna.lonnfranko@gmail.com

 

 Lisa2

Lisa Fjellman, ledamot

Lisa Fjellman är bildkonstnär/filmare och performanceartist, bosatt i Malmö och ansvarig för WIFT Södra tillsammans med Anna Lönn Franko.
Kontakt: lisa.fjellman@gmail.com

 

Eva-Sjoblom-v3-WIFT-Dalarna-svart-vit-300x230px

Eva Sjöblom, ledamot

Eva Sjöblom är manusförfattare, regissör och projektledare bosatt i Stockholm och på Åland. Hon sitter i styrelsen sedan 2016 och är ansvarig för WIFT Dalarna tillsammans med Åsa Linder.
Kontakt: levatexter@hotmail.com

 

Åsa Linder, ledamot

Åsa Linder är manusförfattare och filmare. Styrelseledamot sedan 2019 och är ansvarig för WIFT Dalarna tillsammans med Eva Sjöblom.
Kontakt: asa@avtryckfilm.se

 

Maria Lundström, ledamot

Maria Lundström är filmare och regissör som har arbetat med film, framförallt dokumentärfilm, sedan 2014 då hon tog examen från Kultur, samhälle och mediagestaltning på Linköpings Universitet. Maria är bosatt utanför Norrköping och har varit aktiv i WIFT sedan 2017 och är ansvarig för WIFT Östra.
Kontakt: marlun@mail.com

 

Theo Lindberg, ledamot

Theo Lindberg är filmklippare på Chimney och har tillsammans med Helene Granqvist lanserat 10% for 50/50, ett ekonomiskt verktyg som ska främja minoriteter i filmbranschen. Theo är också ansvarig för och en av grundarna av WIFT Trans*.
Kontakt: theo.lindberg@chimneygroup.com