Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Styrelse

helene

Helene Granqvist, ordförande

Helene Granqvist är producent och sitter i styrelsen för Wift sedan 2010. Hon är ordförande sedan 2013. Kontakt: helene@good.se

valentina

Valentina Chamorro Westergårdh, ordförande

Valentina Chamorro Westergårdh är regissör, manusförfattare och filmpedagog. Bosatt i Stockholm. Hon sitter i styrelsen sen 2016. Kontakt: valentina@cinevale.se

helena

Helena Sandermark, kassör

Efter att Helena Sandermark innehaft olika ledande positioner inom produktion, postproduktion och teknik inom film och TV är hon nu egenföretagare i en start-up, riktad mot film- och reklambranschen. Kontakt: helena.sandermark@gmail.com

Caroline Ortmark 2

Caroline Ortmark, vice kassör

VD på The Line Sthlm sedan 5 år och ordförande/grundare av The Line Gotland sedan 1 år. Kontakt: caroline@theline.se

 

elin_press_svartvit

Elin Bennet, sekreterare

Elin Bennett är dokumentärfilmare och arbetar med program och kommunikation på biografen Cnema i Norrköping. Grundade WIFT Östra 2013. Kontakt: elin_bennett@hotmail.com

anna

Anna Ehnsiö, ledamot

Anna Ehnsiö är regissör, skådespelare och manusförfattare. Hon är konstnärlig ledare för Totalteatern och representerar Wift Värmland. Kontakt: totalteatern@gmail.com

Andrea Östlund

Andrea Östlund, ledamot

Andrea Östlund är frilansande regissör från Göteborg. Var Rookiefilmkonsulent, som öppet kvoterade offentliga medel till långfilm för första gången. Filmen som kvoterades fram var Apflickorna av Lisa Aschan. Arbetar också på programmet i filmisk gestaltning vid Akademin Valand. Kontakt: andreaostlund@gmail.com

Birgitta Liljedahl

Birgitta Liljedahl, ledamot

Birgitta Liljedahl är manusförfattare, och arbetar i konflikt och naturkatastrof-zoner. Hon är också representant för Wift Norra sedan 2015. Kontakt: liljedahl.birgitta@gmail.com

Anna

Anna Lönn Franko, ledamot

Anna Lönn Franko är manusförfattare, regissör och skådespelare. Bosatt i Malmö och ansvarig för Wift Södra. Kontakt: anna.lonnfranko@gmail.com

 Lisa2

Lisa Fjellman, ledamot

Lisa Fjellman är bildkonstnär/filmare och performanceartist, bosatt i Malmö och ansvarig för Wift Södra. Kontakt: lisa.fjellman@gmail.com

Eva-Sjoblom-v3-WIFT-Dalarna-svart-vit-300x230px

Eva Sjöblom, ledamot

Eva Sjöblom är manusförfattare, regissör och projektledare bosatt i Leksand. Hon sitter i styrelsen sedan 2016 och är ansvarig för WIFT Dalarna tillsammans med Åsa Linder. Kontakt: levatexter@hotmail.com